Zapraszamy Cię – dołącz do nas!

Jesteśmy najliczniejszą wspólnotą w naszej parafii.

W zaciszu naszych domów, zakładów pracy, czy środków transportu wypraszamy Łaski dla nas i dla świata.

Przede wszystkim dołącz do nas, aby nauczyć się odmawiać i pokochać Różaniec, jednocześnie spełniając tak liczne prośby Matki Bożej

Wystarczy, że odmówisz jedną „dziesiątkę” dziennie (1x Ojcze Nasz, 10x Zdrowaś Mario), aby znaleźć się w naszym gronie! To łatwe zobowiązanie, a wielkie korzyści duchowe dla Ciebie i innych.

Różaniec to modlitwa z bogatą historią i znaczeniem, o którą prosi sama Matka Boża i wiąże z nią specjalne Obietnice.

Różaniec na białym tle i dodatkowym, większym krzyżem wykonanym z drewna.

W pierwsze soboty – wynagradzamy

Od 2007 r. sobotnie spotkania, od maja do października, zyskały charakter wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi.

Aktualnie nasze spotkania pierwszosobotnie o tym charakterze są co miesiąc – zbieramy się na porannej Mszy o 8.00.

Codzienna modlitwa przed wieczorną Eucharystią

Od lipca 2017 roku nasza Wspólnota, z inicjatywy aktualnego opiekuna ks. Tomasza Biedrzyckiego, prowadzi codzienny Różaniec przed wieczorną Eucharystią w intencji pokoju:

• na świecie,
  • w naszej Ojczyźnie,
  • w naszych rodzinach,
  • w naszych sercach.

W celach formacyjnych Wspólnota prenumeruje miesięcznik „Różaniec” dostępne dla każdego.

Przedstawiciele Wspólnoty uczestniczą też w spotkaniach diecezjalnych zelatorów.

Nasze Róże

Aktualnie Wspólnota liczy 10 Róż. (stan na koniec 2023). Mamy w nich miejsce także dla Ciebie – zapraszamy!

Każda Róża ma patronkę lub patrona oraz harmonogram zmiany tajemnic opracowany na każdy rok i modli się w następujących intencjach:

1. Róża Pana Jezusa Miłosiernego jest różą misyjną i modli się w intencjach wyznaczonych na dany rok przez Papieża;
  2. Róża św. Anny modli się za kapłanów naszej Parafii o wszystkie łaski potrzebne do wypełniania powołania;
  3. Róża św. Barbary modli się aby problemy Rodzin naszej Parafii były rozwiązywane z pomocą Bożą w duchu miłości i odpowiedzialności;
  4. Róża św. Elżbiety modli sie za dusze zmarłych Parafian;
  5. Róża św. Faustyny Kowalskiej modli się o nawrócenie Tych co się pogubili na drogach życia;
  6. Róża św. Łukasza modli się o jedność chrześcijan i aby Ci , którzy prowadzą dialog ekumeniczny otrzymali szczególne światło Ducha Św.;
  7. Róża Niepokalanego Serca Maryi modli się aby dzieci nienarodzone były bezpieczne pod sercem matek;
  8. Róża Matki Bożej Częstochowskiej modli się o łaskę nowych powołań kapłańskich z naszej Parafii;
  9. Róża Matki Bożej Fatimskiej modli się aby Królestwo Boże przyszło do naszych serc przez Niepokalane Serce Maryi;
  10. Róża św. Wojciecha Biskupa modli się za Misjonarzy a szczególnie za Ks. Mirosława Ritza, pochodzącego z naszej parafii, będącego na misjach w Brazylii.

Pielgrzymujemy

• Corocznie na początku czerwca jest organizowana diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę.
  • Mamy możliwość uczestniczenia w corocznych rekolekcjach różańcowych w Gietrzwałdzie.

Spotykamy się

Z inicjatywy opiekuna duszpasterskiego Ks. Wojciecha Tychnowskiego odbywały się w maju 2018 roku spotkania integracyjne poszczególnych Róż.

Ich celem było sprawdzenie ich działalności oraz ożywienia wzajemnych relacji.

Działamy w Parafii

We wrześniu 2017 członkowie Wspólnoty byli zaangażowani w akcję informacyjną dotyczącą parafialnych Misji św.

W kolejnych latach Wspólnota organizowała rożańcowe spotkania opłatkowe. Aktualnie pomaga przy organizowaniu z innymi wspólnotami  parafialnego spotkania opłatkowego.

Dołączyliśmy tez przed 100-leciem objawień w Fatimie do dziewięcioletniej nowenny intencją Roży Matki Bożej Fatimskiej
W ubiegłym roku, w październiku 2023 , uczestniczyliśmy wspólnotowo w Jerychu parafialnym zorganizowanym z inicjatywy Ks. Proboszcza przed świętem MB Różańcowej oraz w Drodze Krzyżowej ulicami Orłowa na zakończenie Jerycha.

W  tym roku Wspólnota prowadziła Misyjną Drogę Krzyżową w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Wspieramy Misje święte

W związku z beatyfikacją założycielki Żywego Różańca Pauliny Jaricot ożywiony został charakter misyjny Wspólnoty. Mamy wg nowego statutu między innymi stanowić zaplecze modlitewne i ekonomiczne (dobrowolne składki 1 zł na miesiąc).

Nasza Wspólnota przekazała na te cele w okresie październik 2022 – listopad 2023: 600 zł.

Wsparliśmy:

• Siostry Karmelitanki na Syberii,
  • Papieskie Dzieła Misyjne,
  • budowę szkoły w Burundii,
  • Mirka w Brazyli.

Wszystkim modlącym się we Wspólnocie składamy serdeczne „Bóg zapłać” życząc wytrwałości w modlitwie i wzrastania w duchowości maryjnej.

Maryja piękna miłością Boga pragnie swoje dzieci uczynić podobnymi do Siebie i dlatego uczy nas kontemplacji dzieł Boga w tajemnicach Różańca Świętego.

Historia naszej wspólnoty

WSPÓLNOTA ŻYWEGO RÓŻAŃCA w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Orłowie została założona przez śp. ks. Stanisława Zawackiego w 1981 roku, po zamachu na Jana Pawła II.

Początkowo istniało kilka róż wyłonionych z nieformalnej parafialnej grupy różańcowej założonej w 1945 r. przez śp. ks. Stefana Kwiatkowskiego.

Prawdziwy rozkwit Wspólnoty, do 37 róż, nastąpił w Roku Różańca Św., 2001, za sprawą ks. Mirosława Gawrona, który podczas wizyt kolędowych zachęcał parafian do włączenia się we wspólną modlitwę.

Od tego czasu datuje się również:

• coroczna wymiana tajemnic między Różami podczas spotkania opłatkowego,
  • comiesięczne spotkania wspólnotowe w pierwsze soboty miesiąca na porannej Eucharystii połączone z odmawianiem Różańca przed Najświętszym Sakramentem.